Sekretariat 58 677 65 70
Wypożyczalnia dla Dorosłych 58 677 65 74
Wypożyczalnia dla Dzieci 58 677 65 75
Czytelnia 58 677 65 76
poniedziałek 8:00 - 15:00
wtorek - piątek 10:00 - 18:00
sobota 10:00 - 14:00

 

w okresie wakacyjnym (22 czerwca - 31 sierpnia) biblioteka w soboty będzie zamknięta

Nr konta: Bank Millenium 45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Zakończenie Powiewu Weny

Oliwia Lejman – w kategorii młodzieżowej, a wśród osób dorosłych: Hanna Makurat-Snuzik w kategorii poezja i Paulina Melcer w kategorii proza – to tegoroczne laureatki Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny”. W Miejskiej Bibliotece Publicznej 14 listopada rozstrzygnięto 14. edycję Konkursu pod patronatem Prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta.

Tegorocznemu konkursowi, który ma charakter otwarty i skierowany jest zarówno do debiutantów, jak i dojrzałych autorów, mieszkających na terenie województwa pomorskiego, towarzyszyło motto: „Czas to szansa dla wolności".

- Hasłem przewodnim tegorocznego konkursu był czas i wolność, a uczestnicy – chociaż w zdecydowanej większości były to młode panie tę wolność czuły – powiedział prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. - Często ta ich wolność związana była z bólem, jakąś tragedią – czy była to wolność, którą uzyskaliśmy jako Polacy, czy wolność jako ograniczenie, którą każdy człowiek w jakiś sposób w sobie ma. Gratuluję wszystkim twórcom, którzy realizują swoje pasje literackie. Dziękuję organizatorom konkursu i jurorom, którzy angażują się i poświęcają swój czas na ocenę prac literackich mieszkańców naszego regionu. Dziękuję naszym aktorom, którzy wspaniale przedstawili fragmenty nagrodzonych tekstów.

Wyniki konkursu

Jak powiedziała Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie i przewodnicząca konkursu, na konkurs wpłynęło 28 prac, a oceniało je jury w składzie: Daniel Odija, Piotr Schmandt, Michał Jeliński i Krzysztof Powałka (sekretarz).

W kategorii A (młodzież do lat 19) pierwszą nagrodę zdobyła Oliwia Lejman z Wejherowa, drugą – Martyna Rutkowska z Redy, a trzecie – Wiktoria Konkel z Mechowa. W kategorii B (dorośli) w zakresie poezji pierwszą nagrodę zdobyła Hanna Makurat-Snuzik z Gdańska, drugą – Barbara Malawska z Wejherowa, a trzecią – Klaudia Janiak z Wejherowa.

W kategorii B w zakresie prozy pierwszą nagrodę otrzymała Paulina Melcer z Wejherowa, drugą – Maria Krzywda z Gdańska, a trzecią – Jerzy Kozerski ze Strzepcza.

Pokonkursowe refleksje w imieniu jury przedstawił pisarz Daniel Odija.

- Prezydent słusznie zauważył przewagę kobiet biorących udział w konkursie, ta przewaga w literaturze jest znamienna, mamy przecież dwie noblistki literatki – Olgę Tokarczuk i Wisławę Szymborską – powiedział Daniel Odija. - Takie konkursy należy cenić i pielęgnować, poszerzają one bowiem postrzeganie świata. To widać w konkursowych tekstach. Podkreślić należy także szczególnie dojrzałe teksty zaprezentowane przez młodzież.

Fragmenty nagrodzonych utworów recytowali członkowie Grupy Teatralnej „Errata”, a w części artystycznej wystąpili młodzi artyści – Roksana Potrykus i Zbigniew Trusewicz.

Nagrody pieniężne i dyplomy wręczył laureatom prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt i Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta. Nagrody rzeczowe dla młodzieży wręczył wicestarosta wejherowski Jacek Thiel.

 

Relacje z wydarzeń

ul. Kaszubska 14
84-200 Wejherowo
Nr konta: Bank Millenium
45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

© 2020 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.