2 listopada (sobota) biblioteka będzie nieczynna

Noc Bibliotek 2024 za nami!

Tegoroczna edycja Nocy Bibliotek, jubileuszowa 10., odbyła się pod hasłem "Moc bibliotek". Biblioteka na ten czas stała się miejscem magicznym, bibliotekarze przebrani byli za bohaterów opowieści o Arendelle, posiadających moce oraz superbohaterów. :) Dla naszych wspaniałych czytelników przygotowaliśmy rodzinną grę terenową pt. "Eksplozja mocy", w której uczestnicy mieli do wykonania zróżnicowane zadania, poszukiwanie wskazówek, zagranie w grę planszową, a nawet ulepienie bałwanka przy użyciu ciepłego śniegu. Gracze mieli okazję do skorzystania ze swoich supermocy: wyobraźni, wiedzy, kreatywności, zabawy, nauki, a także sprytu i taktyki :-) Drodzy Czytelnicy, serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w naszej grze terenowej oraz liczne, pozytywne komentarze :). Na Was zawsze można liczyć!!!

W Noc Bibliotek odbyły się warsztaty dla młodzieży w ramach projektu "Biblioteka dla wszystkich. Moje miejsce", który jest realizowany przez Fundację FRSI, finansowany ze środków Save the Children. Zajęcia pt. "Conceptowanie postaci fantasy czyli stwórz swojego superbohatera" nawiązywały do tematu przewodniego zeszłego piątku, kiedy w naszej placówce można było spotkać postacie z komiksów, książek, a wszędzie działa się magia.
Prowadząca warsztaty Natalia Kalinowska - artystka i studentka PJATK (Polsko-Japońskiej Akademia Technik Komputerowych) w Gdańsku, wprowadziła młodzież do konceptu artysty, który ma za zadanie zwizualizować postać jedynie za pomocą opisu. Aby nawiązać do tematu Nocy Bibliotek, uczestnicy skupili się przede wszystkim na tworzeniu superbohaterów. Na zajęciach nie liczyły się umiejętności rysownicze, ważniejsza była interpretacja i zabawa z opisem.
Jak powiedziała prowadząca: "Większość uczestników stworzyła projekty bohaterów lub też złoczyńców, bazując na stworzonym przez siebie opisie na zajęciach lub na podstawie pięciu słów, które grupowo wybraliśmy. Powstali np. superbohater górnik lub architekt-DJ 🙂. Miło pracowało mi się z większością grupy, byli skorzy do współpracy i prowadzenia dyskusji nad swoimi pomysłami oraz rozszerzania je o nowe możliwości."
Dziękujemy za mile spędzony czas.
W naszej Galerii na Piętrze trwa wystawa pt. "Techniki tradycyjne - fantastyka w linorycie i miedzi" Natalii Kalinowskiej i Kai Kleinschmidt. Prace artystek przedstawiają postacie i stwory fantastyczne i mitologiczne. Zapraszamy.
Projekt „Biblioteka dla Wszystkich. Moje miejsce” jest realizowany przez FRSI w partnerstwie z Save the Children International.

Tego dnia odbywał się także „Jesienny konkurs”, w którym uczestnicy mieli za zadanie policzyć, oszacować, ile jest orzechów włoskich w słoiku. Zadanie nie należało do łatwych, bowiem nie można było słoika otwierać. W konkursie udział wzięło 14 osób. Wyłoniono 4 osoby, które podały wynik jak najbardziej zbliżony do rzeczywistej ilości orzechów znajdujących się w słoiku. W słoiku znajdowało się 90 orzechów. A oto wyniki:
1. 93 orzechy
2. 95 orzechów
3. 83 orzechy – 2 osoby podały taki wynik
Nagrodzone osoby zostały poinformowane telefonicznie o odbiorze upominku!

Na koniec trochę statystyki :) W naszej grze terenowej udziały wzięły 53 osoby, a bibliotekę odwiedziło łącznie ok. 290 osób!