13 marca (środa) biblioteka czynna : 15:30 - 18:00

„Requiem w leśnej katedrze”

18 grudnia odbyła się premiera spektaklu „Requiem w leśnej katedrze” według Macieja Tamkuna. Widowisko przedstawione zostało przez aktorów grup teatralnych „Errata” i „Srebrna Nitka”. Sztukę wyreżyserowała Ewelina Magdziarczy-Plebanek.

Dyrektor biblioteki Ewelina Magdziarczyk-Plebanek mówi, że scenariusz sztuki powstał na podstawie opowiadania Macieja Tamkuna o tym samym tytule.

- W przedsięwzięciu biorą udział połączone siły dwóch grup teatralnych – grupy bibliotecznej „Errata” oraz grupy „Srebrna Nitka” ze Stowarzyszenia Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Bardzo nas cieszy, że autor tekstu Maciej Tamkun zaufał nam i powierzył do realizacji swoje opowiadanie. Może termin premiery wypadł w niezbyt fortunnym okresie – tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, ale chcieliśmy w ten sposób nawiązać do 80. rocznicy zbrodni piaśnickiej – mówi Ewelina Magdziarczyk-Plebanek dodając, że tym spektaklem chciano również pokazać w jaki sposób ta zbrodnia odbiła się na emocjach i przeżyciach ludzi, i ich rodzin oraz jaki ślad zostawiła w społeczności naszego regionu.

Autor sztuki Maciej Tamkun mówi, że zarówno w swoim malarstwie, jak i poezji, wielokrotnie podejmował wątki patriotyczne, a zwłaszcza problem martyrologii ludności polskiej i kaszubskiej. Przykładem tego była wystawa malarstwa w Rumi z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, gdzie wystawił ponad trzydzieści obrazów o tematyce patriotycznej.

- Zafascynowała mnie opowieść pani Ellwart, przywołana przez Reginę Osowicką. Pani Ellwart była naocznym świadkiem zbrodni w Piaśnicy, kiedy 11 listopada 1939 roku szła lasem do Leśniewa z Orla i widziała przebieg egzekucji. Ja ten motyw rozwinąłem w swoim opowiadaniu i stał się kanwą scenariusza tej sztuki. Akcja widowiska dzieje się nie tylko w lesie piaśnickim, ale również w domu rodzinnym pani Ellwart w Orlu, a także w Wejherowie i w Gdańsku – mówi Maciej Tamkun, który dodaje, że temat patriotyzmu przewija się jego twórczości literackiej. - Właśnie przygotowuje tomik poezji zatytułowany „Ogniszcze”. To bardzo stare i chyba już zapomniane słowo, które pragnę odświeżyć, bo jest to piękne słowo oznaczające nie tylko zwykłe ognisko i palenisko, ale także ognisko domowe i narodowe – podkreśla Maciej Tamkun.

Opowiadanie „Reguiem w leśnej katedrze” wydrukowało Wydawnictwo „Libero”, za które Maciej Tamkun otrzymał Złote Pióro. Na podstawie tego opowiadania Maciej Tamkun napisał scenariusz sztuki teatralnej i jego realizację przekazał Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie.

W przedstawieniu wystąpili: Aleksandra Ucińska-Makowska, Wanda Kantecka, Wioletta Urbańska, Bogdan Krawczyk, Mateusz Odowski i Krzysztof Powałka.

- Jesteśmy przekonani, że ta sztuka zostanie pokazana w przyszłym roku kilkakrotnie i będzie okazja wrócić do tego tematu – dodaje Ewelina Magdziarczyk Plebanek.