Sekretariat 58 677 65 70
Wypożyczalnia dla Dorosłych 58 677 65 74
Wypożyczalnia dla Dzieci 58 677 65 75
Czytelnia 58 677 65 76
poniedziałek 8:00 - 15:00
wtorek - piątek 10:00 - 18:00
sobota 10:00 - 14:00

 

w okresie wakacyjnym (22 czerwca - 31 sierpnia) biblioteka w soboty będzie zamknięta

Nr konta: Bank Millenium 45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Noc bibliotek 2021

Tegoroczna Noc Bibliotek przebiegała pod hasłem: „Czytanie wzmacnia”. Podczas akcji staraliśmy się pokazać, że czytanie wzmacnia m.in. wiedzę, talent, intuicję a przede wszystkim wyobraźnię.

Podczas Nocy Bibliotek, która w tym roku mogła odbyć się stacjonarnie z udziałem czytelników wewnątrz obiektu, staraliśmy się przypominać odwiedzającym, że biblioteka jest dla wszystkich i każdy może w niej znaleźć coś dla siebie. Dlatego tak przygotowaliśmy naszą ofertę, aby mogły z niej skorzystać osoby w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.
W "1Zakątku Wyobraźni" odbywał się maraton pisania listów do autorów i autorek, gdzie najmłodsi czytelnicy ozdabiali swoje listy różnymi rysunkami i ilustracjami. Dla młodzieży szkolnej z rodzicami został przygotowany w sali konferencyjnej Escape Room na motywach „Alicji w krainie czarów”. Żeby wykonać zadanie, trzeba było wykazać się znajomością książki oraz intuicją w celu odgadnięcia hasła. To pozwalało opuścić pomieszczenie. Z tej zabawy najczęściej korzystały grupy czytelników i rodzice z dziećmi.

W Wypożyczalni dla Dorosłych była wystawiona biblioteczna półka-apteczka z książkami na różne okazje m.in. na wzmocnienie, na rozgrzanie, na nostalgię, na smutek i na radość. Były też wypisywane specjalne recepty dla czytelników z okazji Nocy Bibliotek. Zaś w Czytelni Naukowej na wzmocnienie wyobraźni zostały opracowane do rozwiązania zagadki i gra on-line.

Dla szerokiej publiczności z Zakątku Wyobraźni został wyemitowany film pt. „Człowiek w czerni” oraz projekcja jednej z serii „Biuro Detektywistyczne Nr 2”. Oprócz tej projekcji można było pobrać z Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzież kod i odtworzyć ten film z internetu w domu.

Odbył się też miejsce bardzo ciekawy, choć nietypowy wernisaż, podczas którego artyści Stowarzyszenia Artystów Plastyków "Pasja" - w ramach realizowanego projektu, wręczyli namalowane przez siebie portrety wybranym osobom z życia publicznego. Wśród 6 wybrańców ze znanych wejherowskich stowarzyszeń znaleźli się: Krystyna Laskowska ze Stowarzyszenia Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Rafał Szlas - z Wejherowskiego Klubu Sportowego "Gryf", Kazimierz Gołąbek - z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Remigiusz Sałata z Klubu Sportowego "Tytani", Wojciech Rybakowski - ze Stowarzyszenia "Misternicy Kaszubscy" oraz Krzysztof Zdunkowski - ze Stowarzyszenia Pułk Czarnieckiego.

Była to wielka niespodzianka dla zaproszonych gości, gdyż ich portrety zostały namalowane bez ich wiedzy ze zdjęć, a każdy artysta wręczał swoje dzieło osobiście namalowanej osobie.

W ramach Nocy Bibliotek odbyło się również spotkanie z Adamem Heblem, autorem książki „Droga Wolnych ludzi” (napisana w języku kaszubskim), który opowiadał o literaturze fantastycznej. Przygrywał mu na gitarze bard Marcin Kryża, którego śpiewane ballady były oparte na wątkach z książki.

Relacje z wydarzeń

ul. Kaszubska 14
84-200 Wejherowo
Nr konta: Bank Millenium
45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

© 2020 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.