17 sierpnia biblioteka będzie nieczynna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Ferie w Bibliotece

W ferie w bibliotece odbyły się trzy cykle warsztatów.

„Pobawmy się lalkami” pierwszy cykl związany był z teatrem i teatralnymi lalkami tj. pacynka, kukiełka, marionetka. Dzieci oprócz ćwiczenia literackiego odbioru i wyrazu za pomocą gestów i mimiki, bez użycia głosów, miały okazje stworzyć swoją lalkę. Wśród dzieci największym zainteresowaniem cieszyły się pacynki oraz marionetki, dla niewtajemniczonych pacynka to laleczka poruszana przez aktora za pomocą palców, a  marionetkę aktor ożywia za pomocą nitek, sznurków i drucików. Pod koniec zajęć uczestnicy mieli okazję zagrać swoimi lalkami tworząc zaczątek niemego teatru bądź teatru pantomimy w naszej bibliotece.

Ciekawostką zajęć było stworzenie laleczki dla biblioteki, którą dzieci zrobiły wspólnie z prowadzącą warsztaty. Nazwałyśmy ją Współczesny Bibliotekarz, bo łamie stereotypy, jest kolorowa, wesoła i zabawna, nosi dwa różne byty, ma wiele dystansu do siebie, ma krótkie włosy, w dodatku nie ulizane tylko sterczące każdy w inną stronę, rozumiecie, nie ma czasu ich uczesać, a czasem tak intensywnie musi myśleć, że je specjalnie tak targa i tarmosi. Jest przystrojona w piórka, bo nie może ciężko myśleć, musi być aerodynamiczna i elastyczna w pracy z czytelnikiem, zwłaszcza z młodym. Krótko mówiąc – jest fantastyczna! Za prezent bardzo dziękujemy!

„Smartgrafia” to drugi cykl warsztatów, który odbył się w ferie. Tutaj uczestnicy mogli poznać proste, i jednocześnie profesjonalne rozwiązania robienia dobrych, a nawet perfekcyjnych zdjęć np. żywności, łącznie z tzw. dark food photography. Były to inspirujące i niezwykle apetyczne warsztaty, zwłaszcza, ze rekwizyty można było zjeść na koniec pierwszego spotkania. Drugiego dnia zajęć dzieci robiły zdjęcia portretowe. Prowadzący opowiadał dużo o roli światła i kadrowaniu. Sprawdzianem umiejętności były zdjęcia, jakie sobie wzajemnie robili. Mieliśmy dużo różnego rodzaju eksponatów, dodatków do zdjęć tj. peruki, kapelusze, okulary i inne. Zdjęcia zostały wydrukowane i włożone do ramek przygotowanych przez uczestników.

„Ale cyrk!” to trzecie warsztaty, które trwały najdłużej, a swoją tematyką obejmowały sztuczki i triki, których zdobycie wymagało od uczestników ćwiczenia koordynacji ruchowej, prostych acz precyzyjnych ruchów np. nadgarstka, skupienia i dokładności, oraz wielu innych umiejętności. Dzieci intensywnie ćwiczyły żonglowanie (piłeczki uczestnicy zrobili sami), wirowanie talerzy czy kręcenie diabolo. Były również sztuczki karciane. Czy dzieciom się udało? Zobaczmy sami.