Wypożyczalnia dla Dorosłych będzie nieczynna w dniach 26.11. - 14.12.
13  grudnia Biblioteka będzie czynna w godz. 12:00 - 18:00.
24 i 31 grudnia Biblioteka będzie nieczynna.

Spotkanie z Wojciechem Cesarzem i Katarzyną Techerowicz

5 października br. gościliśmy w naszej Bibliotece Wojciecha Cesarza – pisarza, autora książek dla dzieci oraz Katarzynę Techerowicz – ilustratorkę. Spotkanie odbyło się w ramach XI Pomorskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”. Z okazji 50-lecia Orderu Uśmiechu w tym roku spotkania odbywały się pod hasłem „Uśmiech na medal”.

„Zwierzę to nie jest rzecz” – takie motto towarzyszyło piątkowemu spotkaniu. Autor opowiedział historię psa Wintera, którego zdjęcie dzieci mogły zobaczyć. Winter bowiem to pies przyniesiony do domu przez pisarza jako szczenię. Szczenię pięknej, a zarazem najstarszej rasy psów, czyli Alaskan Malamut. A że było to zimą to szczeniak dostał imię Winter czyli zima. Dzięki rezolutności Wintera i zażyłości z resztą rodziny powstały bardzo ciekawe książki o przygodach psa. Dzieci dowiedziały się także, że pies pochodzi od wilka. Dawno temu Indianie znaleźli małego wilczka, którego udomowili i stąd pochodzi pies :).

Uczestnicy spotkania mieli możliwość zobaczyć na zdjęciach i uświadomić sobie, że psy też mają uczucia, potrafią złościć się, cieszyć, radować, odczuwać strach czy być smutnymi, zwłaszcza gdy się o psy nie dba. Darzą człowieka ogromnym zaufaniem, przez co są bardzo dobrymi i wiernymi przyjaciółmi. Potrafią przyjaźnić się nie tylko z ludźmi, ale także z innymi zwierzętami, m. in. z kotem :-), szczurem, czy innym psem itd. Psy pomagają, pracują np. w policji (szczególnie w wydziale narkotykowym), w służbach specjalnych, w filmach (np. Lessie czy Beethoven), w szpitalach jako psi terapeuta; są ratownikami w górach czy przewodnikami dla osób niewidzących. Otrzymują również medale za odwagę lub inne odznaczenia.

Spotkanie było bardzo interesujące, a dzieci dowiedziały się wielu bardzo ciekawych, a czasem i zaskakujących wiadomości. Jak np., że ośmiornica ma 100 razy lepszy zmysł smaku niż człowiek, a delfin 100 razy lepszy wzrok i widzi z bardzo dużej odległości. Bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i chętnie odpowiadały na pytania pisarza. Wysłuchały także fragmentu książki „Nowe przygody grzecznego psa”, której bohaterem jest właśnie Winter.