17 sierpnia biblioteka będzie nieczynna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Warsztaty wakacyjne

Zakończyliśmy tegoroczne "Wakacje w Bibliotece" W pierwszym tygodniu, od 30 czerwca do 3 lipca, odbywały się zajęcia pod hasłem „Odkrywcy z Wysp Papierowych”. Mali uczestnicy w czasie spotkań mieli okazję wziąć udział w warsztatach detektywistycznych, w których ćwiczyli umiejętność obserwacji, logicznego myślenia i przenikliwości, czyli cech dobrego detektywa. Poznali również różnego rodzaju potworki-złośliwce, które powodują znikanie przedmiotów, zwłaszcza wtedy, gdy są najbardziej potrzebne, np. kluczy wychodząc z domu; pilota od telewizora, gdy zaczyna się mecz, itp. Dzieci nadawały im nazwy i imiona oraz kształt tworząc z różnego rodzaju materiałów kreatywnych wymyślonego przez siebie potworka. Ostatnie dwa dni uczestnicy spędzili na tworzeniu własnej książki z ruchomymi ilustracjami, angażując swoją kreatywność oraz wyobraźnię. W czasie całych warsztatów dzieci pracowały intensywnie, twórczo oraz bawiły się ruchowo wzmacniając poczucie własnej wartości, zwłaszcza na warsztatach detektywistycznych z książkami Grzegorza Kasdepki.

Warsztaty animacji poklatkowej rozpoczęły się we wtorek, 7 lipca i zakończyły w piątek, 10 lipca. Na tych zajęciach dzieci miały okazję (już po raz drugi!), stać się twórcami filmu animowanego (na wzór gdyńskich Treflików). Dzieci były więc reżyserami, scenarzystami, choreografami, operatorami kamery (tabletu), czasem artystami plastykami, tworzącymi figurki oraz scenę i dbającymi o całość filmu. Musiały być mocno skoncentrowane, by słuchać i pamiętać, co po kolei i jak robić. Niektórzy mieli możliwość przypomnieć sobie wiadomości o animacji z zeszłego roku, ale przede wszystkim wzbogacić   i pogłębić wiedzę o tworzeniu takiego rodzaju filmu. Animacja poklatkowa polega na zrobieniu niesamowitej ilości zdjęć, potem dograniu dźwięku czyli daniu głosu bohaterom filmu, zadbaniu o nastrój czyli muzykę w tle oraz dodaniu tzw. efektów specjalnych np. odgłosu zamykanych drzwi, śpiewu ptaków czy klaksonu samochodu. Uczestnicy byli więc bardzo zapracowani, a efekt ich pracy miała okazję zobaczyć i podziwiać ostatniego dnia warsztatów Pani Dyrektor naszej instytucji. Zostało nakręconych pięć filmików, każdy trwał mniej więcej 2 minuty. Tematyka filmów była taka jak dzieci – bardzo różnorodna: o kosmosie, o minecrafcie, o wymarzonych wakacjach, o zaginionym kotku czy bohaterach dżungli. Wszystkie animacje wyszły bardzo kreatywnie i starannie. Warto dodać, że twórcom animacji poklatkowej nie udałoby się stworzyć tak fantastycznych filmów, gdyby nie umiejętność pracy w grupie, z dokładnym podziałem odpowiedzialności miedzy siebie.