Sekretariat 58 677 65 70
Wypożyczalnia dla Dorosłych 58 677 65 74
Wypożyczalnia dla Dzieci 58 677 65 75
Czytelnia 58 677 65 76
poniedziałek 8:00 - 15:00
wtorek - piątek 10:00 - 18:00
sobota 10:00 - 14:00

 

w okresie wakacyjnym (22 czerwca - 31 sierpnia) biblioteka w soboty będzie zamknięta

Nr konta: Bank Millenium 45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Biblioteka z fantazją

 Zajęcia dla dzieci organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Wejherowie odbywały się przez dwa tygodnie, w godzinach od 10.00 do 12.00, w okresie od 27 czerwca do 8 lipca bieżącego roku, w trzech blokach warsztatowych.

Pierwszy blok warsztatowy przeprowadziła  firma SkyScraper Przemysław Hirsz z Orla pod tytułem Kreatywne warsztaty rozwijające geniusz dziecka. Następne zajęcia to Programowanie z robotami oraz Storczykowe Love, za które odpowiadały Urodzinki u Halinki S.C.K. Koy M. Sztybór ze Smolna. Ostatni blok warsztatowy przeprowadziła firma Mosaic – cyrkowe atrakcje z Gdyni, która podzieliła swój blok na dwudniowe spotkania z beatbox-em oraz cyrkiem. W zajęciach systematycznie uczestniczyło 56 dzieci. W pierwszym bloku warsztatów pt. Kreatywne warsztaty rozwijające geniusz dziecka – 10; w drugim: Programowanie z robotami oraz Storczykowe Love  – 31, trzecim – Warsztaty beatbox oraz Kreatywne warsztaty cyrkowe – 15.

Kreatywne warsztaty rozwijające geniusz dziecka trwały od 27 do 30 czerwca 2022 r. Główne zadanie zajęć polegało na rozbudzeniu twórczego, niekoniecznie konwencjonalnego myślenia dziecka, pobudzającego pracę obu półkul mózgowych oraz stymulującego mózg na różnych płaszczyznach, poprzez rysowanie mapy myśli (dzień 1), nauki analizowania, wyciągania wniosków (dzień 2) oraz zabawy ruchowe, np. żonglerka i plastyczne – kolaż (dzień 3 i 4). Mali uczestnicy w czasie spotkań mieli również okazję nawiązać nowe znajomości, rozbudzić w sobie zdrowe nawyki prawidłowego myślenia, zwłaszcza ćwiczenia radości z małych rzeczy. W czasie całych warsztatów dzieci pracowały intensywnie, twórczo oraz bawiły się ruchowo wzmacniając poczucie własnej wartości oraz koordynacji ruchowej. Warsztaty utwierdziły dzieci w przekonaniu, że zabawa jest nauką przy okazji.

Programowanie z robotami oraz Storczykowe Love to drugi blok warsztatowy, który rozpoczął się  w piątek, 1 lipca i zakończył w poniedziałek, 4 lipca. Trwał dwa dni. Pierwszego dnia odbyło się Programowanie z robotami, na którym dzieci przy pomocy robotów uczyły się podstaw programowania. Zajęcia były bardzo energetyczne, kolorowe (roboty się świeciły) i kontaktowe – roboty nie mogły najechać na siebie nawzajem, musiały zrobić określoną sekwencję ruchów, a wszystko to przy akompaniamencie głośnych i radosnych okrzyków uczestników spotkania. Na drugich zajęciach dzieci miały okazję zrobić przepiękne storczyki w szklanych doniczkach z wykorzystaniem soli kuchennej i kolorowej kredy. Poniedziałkowe spotkanie również było przeplatane ruchowymi, integrującymi grupę zabawami. W skupienie i pracę wplątane zostały śmiech i radość.. Uczestnicy byli więc bardzo rozradowani i zapracowani, a efekt ich pracy miałam okazję zobaczyć i podziwiać, radość natomiast usłyszeć.

Trzeci blok to warsztaty beatbox oraz kreatywne warsztaty cyrkowe. Rozpoczęły się we wtorek, 5 lipca i trwały do piątku 8 lipca. Każdy temat obejmował dwa dni. Warsztaty Beatbox czyli warsztaty rytmicznego tworzenia dźwięków obejmowały naukę wydawania różnych odgłosów za pomocą i z wykorzystaniem naszego ciała (tupanie, klaskanie, odgłosy uderzenia kolanem, o kolano itp.) oraz narządów mowy – nie tylko ust, czy języka, ale również krtani, a nawet przepony. Niezwykle interesujące doświadczenie, nie tylko dla uczestników, ale również dla przysłuchujących się osób. Skala dźwięków jest ogromna. Zajęcia ośmielają – dzieci na drugich zajęciach same potrafiły na tle całej grupy stworzyć z różnych dźwięków, swój rytm i go zaprezentować. Na pewno wykorzystają zdobyte umiejętności i będą się nimi bawić. Natomiast Kreatywne warsztaty cyrkowe to powtórzenie zajęć wcześniejszych, choćby z zeszłych wakacji, choć niesłabnących w zainteresowaniu i entuzjazmie dzieci dla tematu cyrku i jego sprawności. Jak, co roku, najbardziej podobały się dzieciom kręcące się talerze oraz diabolo, był również taniec z flower stickami. Mali uczestnicy w czasie spotkań mieli okazję spróbować żonglerki, zwłaszcza kaskady, piłeczkami, maczugami, obręczami oraz pojkami. Zajęcia, co może zaskakiwać były pełne skupienia i pracy. Dzieci ogromnie pragnęły opanować te trudne umiejętności wymagające świetnej równowagi, precyzyjności ruchów i świadomości własnej koordynacji.

             Ponadto, w czasie wakacji w bibliotece, 4 lipca o godzinie 9.00, odbył się spektakl teatralny „Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości” w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa. Przedstawienie miało charakter otwarty. Spektakl obejrzało 60 osób.

Z pewnością wakacyjne spotkania zapadną w pamięć naszym młodym czytelnikom, którzy, jak zawsze, bardzo zaangażowali się w zajęcia, wkładając w nie mnóstwo energii i pracy. Cieszymy się, że nasze wakacje Biblioteka z fantazją podobały się małym uczestnikom, którzy z radością i uśmiechem opuszczali biblioteczne mury.

Relacje z wydarzeń

ul. Kaszubska 14
84-200 Wejherowo
Nr konta: Bank Millenium
45 1160 2202 0000 0000 6196 5922

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

© 2020 Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego.