w okresie wakacyjnym (22 czerwca - 31 sierpnia) biblioteka w soboty będzie zamknięta

Literacka Środa z Anną Urmańską

31 lipca 2024 r. w Letniej Bibliotece w Pałacu odbył się wieczór poetycki Anny Urmańskiej, który wieńczył tegoroczny cykl spotkań autorskich pod nazwą „Literackie środy".
Anna Urmańska znana jest mieszkańcom Wejherowa, jako wychowawczyni wielu pokoleń uczniów najpierw „ósemki”, później „jedenastki”. Ten wyjątkowy wieczór ukazał jej mniej znane oblicze - oblicze poetki.
Twórczość poetki w ponadczasowy sposób zinterpretowali aktorzy z grupy teatralnej SWUTW „Srebrna Nitka”, a w rozważania nad wierszami z tomiku „Zapisane” zagłębili się Autorka i prowadzący wieczór Bartłomiej Wiszowaty. Konkluzją tych rozważań, niech będzie refleksja, iż krocząc przez życie niejednokrotnie możemy doświadczyć rzeczy niezwykłych, tych małych i tych dużych, które będą miały wpływ na kształtowanie naszej wrażliwości i poczucia piękna. Źródłem tych doznań jest nie tylko otaczający nas świat ze wszelkimi jego wadami i zaletami, ale przede wszystkim człowiek, na którego powinniśmy być zawsze otwarci.
Dlatego też, to właśnie refleksje nad istotą człowieczeństwa, bólem po stracie najbliższej osoby, ale również tym cudownym stanem ducha, który towarzyszy osobie zakochanej, poetka zamknęła w strofach wierszy. Ich delikatność i zwiewność unosi się niczym piórko na wietrze.
Niespodzianką dla uczestników wieczoru poetyckiego, było jego zwieńczenie, albowiem wówczas to wybrzmiały niepublikowane dotychczas wiersze „Chwila” i „Wędrówka” w interpretacji Anny Urmańskiej oraz „Twoje ręce”, do którego muzykę napisał i go zaśpiewał Tadeusz Mencwaldowski.
Wśród przybyłych gości nie zabrakło rodziny i przyjaciół poetki oraz miłośników wysublimowanej poezji. Uczucia, które im towarzyszyły układały się w tęczę, która nigdy nie będzie taka sama. Emocje i chwile wzruszenia miały wpływ temat kuluarowych rozmów, których osią pozostawał człowiek.
Wieczór poetycki zorganizowano dzięki współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Fot. Puls Wejherowa/Leszek Spigarski